Warsztaty emisyjne
Realizacja wymagań konkluzji BAT dla przemysłu w zakresie monitoringu emisji zanieczyszczeń do powietrza
CE2 Centrum Edukacji wraz z Polskim Stowarzyszeniem Laboratoriów Emisyjnych serdecznie zaprasza na:
X edycję Warsztatów Emisyjnych
które odbędą się 6-8 listopada 2018 roku w Toruniu.
Czy jesteś pewien, że właściwie interpretujesz przepisy i wiesz jak dostosować się do wszystkich wymagań?
Tylko na X Warsztatach zdobędziesz kompleksową wiedzę na temat ciągłego monitoringu emisji zanieczyszczeń do powietrza. Tylko u nas spotkasz się z wysokiej klasy ekspertami, którzy odpowiedzą na Twoje pytania. Tylko u nas wiedza prawna, normatywna i techniczna podana „na tacy”, czyli wszystko o monitoringu ciągłym procesów spalania.
Biorąc udział w X Warsztatach Emisyjnych:
- Rozwiejesz wątpliwości – uzyskasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania w zakresie przygotowania się do realizacji wymagań monitoringowych zapisanych w Konkluzjach BAT.
- Zmniejszysz koszty swojej działalności – dowiesz się jak sprostać nowym wymaganiom, jak dostosować monitoring emisji do Twojej instalacji. W jakich przypadkach istalować AMS, a w jakich pozostać przy pomiarach okresowych ? Dzięki temu zaoszczędzisz czas, pieniądze i efektywnie zaplanujesz oraz zakończysz inwestycje.
- Zdobędziesz niezbędą wiedzę – pozbasz swoje obowiazki w zakresie nowych wymagań pomiarowych emisji zanieczyszczeń do powietrza, dzięki czemu będziesz działał zgodnie z prawem i przy jednoczesnym uwzględnieniu strony ekonomicznej.
- Zdobędziesz wiedzę na temat urządzeń, które pomogą Ci skutecznie ograniczyć nadmierną emisję zanieczyszczeń do powietrza z Twojej instalacji. Dzięki temu podejmiesz właściwe inwestycje mające na celu dotrzymanie wymaganych standardów emisyjnych oraz wartości dopuszczalnych.
- Uzyskasz informację jak dobrać nowe systemy AMS i jakie wymagania techniczne w związku z tym należy spełnić, co zaowocuje niską awaryjnością systemu i uniknięciem kar za niedotrzymywanie wymagań prawnych.
Nasi Eksperci skoncentrują się na zagadnieniach:
- Prawnych aspektach realizacji wymagań monitoringu emisji zanieczyszczeń do powietrza zgodnie z zapisami w konkluzjach BAT dla przemysłu.
- Odstępstwach w konkluajach BAT – w zakres ich stosowania i konstrukcji dowodów na spełninie warunków.
- Zmianach w zakresie obowiązków pomiarowych wynikających z konkluzji BAT dla przemysłu.
- Nowych wymaganiach w zakresie ciągłych pomiarów emisji zanieczyszczeń do powietrza.
- Aparaturze pomiarowej dla HCI, HF, Hg i NH3
- Metodach pomiarowych, możliwości dostosowania istniejących AMS do nowych wymagań.
- Metodach referencyjnych pomiarów wg procedury AST i QAL2 dla nowych związków objętych konkluzjami.
- Modernizacji systemów pomiarów ciągłych pod kątem wymagań konkluzji BAT.
- Niepewności pomiaru w dotrzymywaniu standardów emisyjnych dla pomiarów ciągłych i okresowych.
- Jak prowadzić procedurę QAL3 przy coraz większej ilości substancji koniecznych do monitorowania.
- Monitoringu emisji rtęci wg wymagań konkluzji BAT – metodach, wymaganiach i możliwości ich spełniania.
- Jak udowodnić stabilność emisji wybranych zanieczyszczeń do powietrza – pomiar okresowy czy pomiar ciągły ?
- Aspektach metrologicznych niepewności pomiaru w ocenie wyniku pomiaru.
- Obliczeniach wskaźników do opłat na podstawie pomiarów okresowych rtęci.
- Wymaganiach dotyczących kalibracji i walidacji stałego zapewnenia jakości podczas eksploatacji oraz corocznego badania kontrolnego automatycznych systemów pomiarowych stosowanych do monitorowania emisji pyłu ze źródeł stacjonarnych wg PN-EN 13284-2:2018 i powiązaniu ze standardową metodą odniesienia opisaną w PN-EN 13284-1:2018 oraz normą przyległą PN-EN ISO 16911-1:2013, dotyczącą pomiaru prędkości i natężenia przepływu gazu.
- Monitoringu emisji w BAT-ch czyli, co zarządzający instalacją powinien wiedzieć o pomiarach wykonywanych na jego obiektach.
- Kompendium dla Zarządzającego czyli na co zwracamy uwagę gdy zlecamy wykonanie pomiarów. Strategia wykonywania pomiarów, emisja ze źródeł stacjonarnych – zapewnienie jakości automatycznych systemów pomiarowych PN-EN 14181:2015-02, metody SRM, równoważność metody alternatywnej z metodą odniesienia – PN-EN 14793.
- Konkluzje BAT, a nowo projektowane i istniejące Systemy Ciągłego Monitoringu Emisji AMS.
- Wymaganiach dotyczących ciągłego pomiaru emisji zawartych w konkluzjach BAT.
- Ciągłych pomiarach stężeń dla celów sterowania procesami odazotowania, odsiarczania i odpylania.
- Wpływie normy PN-EN 15267-4 na pomiary sprawdzające i kalibrujące AMS.
- Rozwiązaniach technicznych i organizacyjnych dla zwiększenia dyspozycyjności systemów monitoringu w zakładach termicznych utylizacji odpadów.
Nasi eksperci:
- Marcin Wiśniewski – Ekspert z zakresu Dyrektywy IED i konkluzji BAT, ekspert w zakresie emisji przemysłowych, posiadający dziesięcioletnie doświadczenie związane z wdrażaniem przepisów prawa dotyczących pozwoleń zintegrowanych. Członek Technicznych Grup Roboczych pracujących nad rewizją dokumentów referencyjnych BAT. Doświadczony wykładowca prowadzący szkolenia dla organów administracji oraz zainteresowanego przemysłu z zakresu pozwoleń zintegrowanych oraz wymagań BAT.
- Eugeniusz Głowacki – Dyrektor Zakładu Ochrony Środowiska ZPBE „Energopomiar” Sp z o.o.w Gliwicach. Pasjonuje się technologiami redukującymi negatywne oddziaływanie energetyki na środowisko. Posiada bogate doświadczenie w pomiarach i monitoringu emisji zanieczyszczeń. Od wielu lat zarządza akredytowanym laboratorium. Jego entuzjazm udziela się słuchaczom, gdy w prostych słowach opowiada o kotłach, technologiach, prawie czy pomiarach. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i bogatym doświadczeniem z innymi. Honorowy członek PSLE.
- Elwira Chmielowiec-Karpowicz – Diagpom Sp. z o.o. Jedyna kobieta w branży pomiarów emisyjnych. Jej wiedza i doświadczenie jako pomiarowca i kierownika akredytowanego laboratorium emisyjnego są bardzo wysoko oceniane. Zafascynowana swoją pracą nieustannie rozwija się zawodowo. Ekspert techniczny PCA i wieloletni trener CE2 Centrum Edukacji, Wiceprezes PSLE.
- Piotr Burmistrz – Nauczyciel akademicki Wydziału Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, specjalista z zakresu technologii paliw, technologii chemicznych w energetyce i inżynierii środowiska. Kierownik i główny wykonawca projektów finansowanych przez Europejski Instytut Technologiczny, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i krajowe podmioty gospodarcze, konsultant firm z branży paliwowo-energetycznej. Ekspert w zakresie kalkulacji śladu węglowego i wodnego. Specjalizuje się w szkoleniach z zakresu metrologii oraz systemu zarządzania jakością wg normy 17025.
- Tadeusz Hudyma – Ekspert w zakresie pomiarów emisji do powietrza, stosowanej aparatury i systemu jakości w laboratorium pomiarowym zgodnie z normą PN-EN ISO/IEC 17025:20015
- Grzegorz Ulikowski – Auditor i ekspert techniczny w zakresie pomiarów emisji gazów i pyłów do powietrza. Praktyk z ogromną wiedzą techniczną. Dzięki licznym wizytacjom i auditom prowadzonym w laboratoriach różnych branż, zawsze dopasowuje przykłady omawiane na szkoleniu do specyfiki pracy uczestników.
- Marek Grzesiuk – OMC ENVAG Sp z o.o. – Specjalizuje się w doborze odpowiednich systemów ciągłych pomiarów emisji zanieczyszczeń do powietrza. Interesuje się zastosowaniem nowych technik pomiarowych emisji rtęci.
- Edward Sucharda – Kierownik Działu Marketingu i Sprzedaży Systemów SICK Sp. z o.o. Od 25 lat pracuje dla producenta analizatorów i systemów monitoringu emisji SICK AG.Prowadził liczne projekty dotyczące monitoringu emisji oraz pomiarów procesowych w Polskiej Energetyce i na innych obiektach przemysłowych.Doświadczenia zawodowe dotyczą zarówno aktualnych przepisów, jak i aplikacji systemów jak również zagadnień serwisowych.